To nie jest lanie wody!

ł co to w ogóle jest. Sytuacja uległa zmianie, w dużej części z powodu rządowych dotacji na budowę takich nieruchomości. Jednak po drodze narosło sporo mitów na ten temat. Tak, koszty budowy są większe. Jednak w perspektywie wi

To nie jest lanie wody! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Pasywne, czyli...?

Jeszcze niedawno domy pasywne to był temat dla pasjonatów, mało kto wiedział co to w ogóle jest. Sytuacja uległa zmianie, w dużej części z powodu rządowych dotacji na budowę takich nieruchomości.

Jednak po drodze narosło sporo mitów na ten temat. Tak, koszty budowy są większe. Jednak w perspektywie wieloletniej - powinno się nie tylko zwrócić, ale opłacać. Taki nie działa tak, że nie potrzebuje żadnej energii, jednak zużywa jej... nawet dziesięciokrotnie mniej. Czy warto? Może jednak warto się zastanowić, zanim zaczniemy budowę naszego wymarzonego domu.


Konstrukcja domu kanadyjskiego

Budowa polega na łączeniu desek w tarcze ścian gwoździami lub przy użyciu specjalnych złączy metalowych a następnie ustawienie ścian w pionie.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy konstrukcji ze względu na sposób mocowania stropu:

konstrukcja platformowa ? na oczepach stojących ścian układa się deski stanowiące żebra stropu, a na nich podłogę z desek lub, częściej płyt. Ściany wyższej kondygnacji lub stropodach konstruuje się korzystając z podłogi jako platformy roboczej.
konstrukcja balonowa, gdzie stropy zawiesza się na słupach ścian, których wysokość wynosi półtora lub więcej wysokości kondygnacji (przeważnie półtora w budynkach parterowych z poddaszem użytkowym).
Gotową konstrukcję usztywnia się płytą OSB/3, następnie dodatkowo ociepla (przeważnie wełną mineralną wkładaną między ruszt podtrzymujący warstwę elewacyjną) i przykrywa elewacją drewnianą, z sidingu lub tynku cienkowarstwowego.

Przestrzenie wewnątrz ścian wypełnia się materiałem termoizolacyjnym (wełna szklana, wełna mineralna, lub inne). Od strony wewnętrznej instaluje się warstwę paroizolacyjną i wykończenie wewnętrzne (płyta gipsowo-kartonowa).

Drewno, z którego wykonuje się szkielet powinno być czterostronnie strugane oraz suszone w temperaturze przekraczającej 67 stopni Celsjusza lub impregnowane. Struganie i suszenie drewna pozwala zrezygnować z impregnacji chemicznej większości elementów.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lekki_szkielet_drewniany


Aranżacja ogrodów

Istnieje dosyć dużo stylów projektowania ogrodów. Trudno powiedzieć, który z nich jest obecnie w modzie - wiele zależy również od tego, jak wygląda nasz dom. Jeżeli to modernistyczna bryła, to ogród powinien być raczej dopasowany do takiego stylu. Jednak równie dobrze sprawdzi się, chociażby ogród japoński, którego harmonijność i prostota idealnie wpiszą się w niewyróżniający się formą architektoniczną budynek. Z innej strony patrząc.

Aranżowanie przestrzeni jest bardzo interesującym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jak nie tym właśnie? Większość z nas chce, aby nasz ogród łączył w sobie walory estetyczne i użytkowe - przecież większość z nas nie ma wystarczającej ilości czasu na to, aby zainteresować się projektowaniem ogrodu bardziej poważnie. Dobrze jest jeżeli wiemy przynajmniej w zarysie czego chcemy. Jednak realizacją może się zająć architekt krajobrazu. W tym temacie dodam jeszcze jedno.

Temat jest całkiem ciekawy. Inwestując w nasz ogród, w zasadzie inwestujemy w siebie - dobrze zaaranżowany będzie idealnym miejscem do odpoczynku - nie tylko biernego, ale także wśród znajomych przy popularnym ostatnio grillu. Walory estetyczne to nie wszystko - tak naprawdę funkcji ogrodu jest dużo więcej. Oczywiście, jeśli nie dysponujemy dużym obszarem, trudniej będzie nam wszystko pogodzić. Jednak mimo to zdecydowanie warto się postarać! Natomiast z innej strony na to patrząc.



© 2019 http://informator.lebork.pl/